خانه / زندگی نامه

زندگی نامه

 سیدعلی طهماسبی در دومین روز فروردین ماه سال ۱۳۴۴ شمسی در یکی از روستاهای شهرستان محمودآباد آمل در یک خانواده ی مذهبی به دنیا آمد. وی پس از گذراندن دوره‌ی متوسطه، در سال ۱۳۶۱ وارد حوزه علمیه قم شد و در کمتر از ۵ سال دروس مقدماتی و سطوح عالیه حوزه را به پایان رساند و از سال ۱۳۶۶ به مدت ۱۵ سال در دروس خارج فقه و اصول بزرگان حوزه ی علمیه ی قم شرکت نمود، و در سال ۱۳۷۵ سطح چهار حوزه علمیه را در رشته تفسیر و علوم قرآن به پایان رساند. ایشان از سال ۱۳۶۳ همزمان با تحصیل، به تدریس دروس مختلف حوزوی پرداخت، و بیش از دو دهه مشغول تدریس دروس مقدماتی و سطوح عالی در حوزه علمیه قم و شهرستان ها بوده است، و طی سالیان متمادی چندین دوره رسائل و مکاسب و کفایتین را تدریس نموده است، و از سال ۱۳۸۳ مشغول تدریس خارج فقه و اصول می باشد. تعدادی از ائمه ی جمعه، قضات و مدرّسان حوزه و دانشگاه از شاگردان ایشان می باشند. آیت الله طهماسبی از تعدادی از آیات عظام، اجازه ی  اجتهاد و نقل حدیث، و گواهی تسلط بر تدریس خارج فقه و اصول، و نیز از تعداد زیادی از مراجع عظام، اجازات امور حسبیه دریافت نموده است.

استاد طهماسبی در کنار دروس حوزوی، دروس دانشگاهی را نیز تا مقطع دکتری در رشته ی زبان و ادبیات عرب ادامه داد، و از سال ۱۳۷۶ تا کنون دروس مختلف فقه و اصول، ادبیات، معارف، و علوم قرآن و حدیث را در دانشگاه های کشور تدریس نموده، و عضو رسمی هیئت علمی دانشگاه می باشد.

ایشان درهمه ی صحنه های انقلاب اسلامی حضوری فعال و تاثیرگزار داشت، به مدت چهارده ماه در جبهه های حق علیه باطل به صورت داوطلبانه شرکت نمود و از خانواده ی معظم شهدا می باشد.

استاد طهماسبی علاوه بر راهنمایی، مشاوره و داوری پایان نامه های مختلف دانشجویی در مقطع تحصیلات تکمیلی، کتب و مقالاتی را تدوین نموده است.

آثار منتشر شده ی ایشان عبارتند از :

۱٫ اسهل البیان فی شرح أبیات مجمع البیان (عربی)، جلد ۱

۲٫ تسهیل الروضه فی شرح اللمعه (عربی)، جلد ۱

۳٫ آداب زفاف (فارسی)

۴٫ آرامش در سایه ی ازدواج (فارسی)

۵٫ نگاهی به زندگی ادبی جلال الدین سیوطی (فارسی)

۶٫ سیوطی و نو آوری او در مقامه نویسی (مقاله)

۷٫ مروری بر مقامات جلال الدین سیوطی (مقاله)

۸٫ جایگاه مسائل مستحدثه در فقه اسلامی (مقاله)

۹٫ نقش سبک زندگی اسلامی در تحکیم خانواده (مقاله)

۱۰٫ اصلاح الگوی مصرف در قرآن و روایات (مقاله)

۱۱٫ سبک زندگی خانوادگی در قرآن (مقاله)

۱۲٫ درسهای مکتب عاشورا (مقاله)

۱۳٫ همدلی و همزبانی، مؤلفه ها و الزامات (مقاله)

۱۴٫ همدلی و همزبانی در قرآن و روایات (مقاله)

۱۵٫ الثوره الحسینیه فی الادب الاندلسی (مقاله)

۱۶٫ الزامات تحقق اقتصاد مقاومتی (مقاله)

و …..

 
 
 
 
 
 
 
 
 
رفتن به بالا