خانه / اخبار دفتر / مراسم افتتاح ۱۵ واحد مسکونی موقوفه حاج حسین شهریاری

مراسم افتتاح ۱۵ واحد مسکونی موقوفه حاج حسین شهریاری

 

 

حجت الاسلام رضا صادقی در مراسم افتتاح ۱۵ واحد مسکونی موقوفه حاج حسن شهریاری گلپایگان، که امروز در این ساختمان برگزار شد، اظهار داشت: استان اصفهان بیشترین امامزاده شاخص در سطح کشور را دارد.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، با اشاره به اینکه ۷۱۸ امامزاده در استان اصفهان وجود دارد که در ۵۰۰ مورد آن هم اکنون کار عمرانی انجام می شود، گفت: این نشانگر ارادت مردم و زحماتی است که برای این ذخایر معنوی احیا شده و کارهای فرهنگی بسیاری صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه استان اصفهان ۱۵ هزار و ۲۰۰ موقوفه با ۴۴ هزار رقبه وجود دارد، عنوان کرد: ۲۳ هزار رقبه ما متصرفی منفعتی و حدود ۱۰ هزار رقبه غیر متصرفی است که توسط اولاد آنها اداره می شود.

حجت الاسلام و المسلمین صادقی با اشاره به اینکه ۶۰ درصد موقوفات استان زراعی و کشاورزی است، تصریح کرد: متاسفانه خشک سالی های اخیر باعث شده پرداخت مال الاجاره با توجه به کشت کم برای مستاجرین مشکل باشد.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با بیان اینکه ۶۱۰ موقوفه دست آموزش و پرورش است، خاطرنشان کرد: حدود ۴۹ و نیم میلیارد تومان مطالبات از نیروهای انتظامی، سپاه و بسیج و ارتش در استان اصفهان داریم و حدود هفت میلیارد تومان مال الاجاره آموزش و پرورش و وزارتخانه ها به تاخیر افتاده است.

وی با اشاره به اینکه استان اصفهان از نظر موقوفه های حوزه های علمیه رتبه سوم در کشور را دارد، بیان کرد: مدرسه چهار باغ اصفهان موقوفات عظیمی در استان های، آذربایجان، جهار محال بختیاری و .. دارد.

حجت الاسلام و المسلمین صادقی با بیان اینکه تعداد زیادی از موقوفات واگذار شده بود، یاداور شد: در چهار سال گذشته، پنج مدرسه که در تصرف آموزش و پرورش و وقف انتفاع بود ولی تبدیل به مدارس منفعتی شده بود و از اجرای نیت واقف منحرف شده بود را آزاد کردیم.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، بیان کرد: مدرسه مریم بیگم که میلیارد ها تومان در اصفهان ارزش داشت و ۴۰ سال دست آموزش و پرورش بوده به نیت واقف که برای طلاب بود، برگشت.

حجت الاسلام و المسلمین صادقی اضافه کرد: بیش از ۵۰ کاروان سرا در اصفهان که برای مساجد و اماکن مقدس وقف شده و همه از بین رفته است امروز احیا شده و جذب توریست و گردشگری مذهبی دارد.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با اشاره به کاروانسراهایی همچون ابوزید آران بیدگل و کاروان سرای قمصر، خاطرنشان کرد: هتل های مذهبی و آب انبارها که از بین رفته بود در استان اصفهان احیا شده و به بهره برداری رسیدند.

حجت الاسلام و المسلمین صادقی با بیان اینکه در شهرستان گلپایگان نیز اسناد مهمی اخذ شد، خاطرنشان کرد: مجموعه حسن شهریاری چند سال رها شده بود که با پیگیری هایی که صورت گرفت به اتمام رسید.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با اشاره به اینکه برای بیش از ۷۰ موقوفه با بخش خصوصی وارد سرمایه گذاری شدیم، گفت: ۱۴۰ رقبه در کنار آقا علی عباس ساخته شد که یک منبع درآمد پایدار برای امامزاده است.۱

 

 

در ادامه 

 

رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب، با بیان اینکه نقشی که رضاخان در نابود کردن موقوفات داشت، هیچ کسی نداشت، گفت: موقوفات و رقبات پشتوانه محکم و قوی مسائل مذهبی بود و رضاخان با اصل و اساس دین مخالف بود.

وی با اشاره به اینکه رضا خان با هرکسی یا چیزی که برای دین کار می کرد مخالف بود، عنوان کرد: سالهای آخر عمر کثیف این فرد مردم جرأت نداشتند دسته های سینه زنی و روضه خوانی داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی با بیان اینکه یکی از خیانت های بزرگ او نابود کردن موقوفات بود، یاداور شد: اصلاحات ارضی یکی از اصولی بود که در آن دستور داد رقبات و موقوفات به مالکیت کشاورزان درآید و همین کار حتی در شهر گلپایگان صورت گرفت تا اصل موقوفات نابود شود.

رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب، افزود: امام دستور داد که تمام اسنادی که دلالت بر مالکیت کشاورزان دارد باطل شود و باید موقوفه ها بازگردد.

وی با اشاره به اینکه نسل جوان باید بداند این سلسله خبیث چه بر سر کشور اورد، عنوان کرد: ۴۰ هزار مستشار امریکایی در آن دوره در کشور وجود داشت که حقوق های کلان می گرفتند و استوارهای امریکایی بر مقامات عالی رتبه ما فرماندهی می کردند.

حجت الاسلام محمدی گلپایگانی با بیان اینکه رضاخان می خواست حجاب را نابود کند ولی موفق نشد، یادآور شد: زمانی بود که در شهر خود ما گلپایگان ماموری با کشیدن چادر زنان از سرشان برای خود لحاف برای کرسی درست می کرد.

رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب، اضافه کرد: اعتقادت مردم در عمق جان مردم است و ریشه در نهاد وجودی مردم دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه سازمان اوقاف، یکی از نهادهایی است که تاکنون موفق و پویا بوده است، گفت: اگر دین و مذهب ما تشیع است به برکت وجود امامزادگان است و در طبرستان (گیلان، مازندران، گلستان) امامزادگان بدون هیچ نظامی گری و تبلیغ مردم را به مذهب تشیع دعوت کردند.

 

 

درباره دفتر امام جمعه

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذ

رفتن به بالا